top of page
Пошук
  • Иван Правдин

Укрзалізницю «перевіряє» депутат Ф.Христенко з проросійським корупційним шлейфом

Початок березня 2021 року ознаменувався відразу цілим каскадом подій з «Укрзалізницею» в головній ролі.

11 березня директор з комерційної роботи й логістики Укрзалізниці Іраклі Езугбая зібрав екстрену пресконференцію і оголосив, що йде у відставку. "Є деякі сили, які незацікавлені в національному вантажному перевізнику. Зрозуміло, що те, що недоотримує УЗ, отримує хтось інший. На жаль, на мою адресу почалося цькування. Воно вийшло за межі", – повідомив Езугбая.


Лише за день до цієї події топменеджмент Укрзалізниці збирав ще одну несподівану пресконференцію і розповів про підсумки роботи та нагальні питання. На ній голова УЗ Володимир Жмак поскаржився: "Наглядова рада компанії заблокувала поділ Укрзалізниці на чотири філії та нічого не запропонувала натомість".


А за тиждень до цього, заступник голови тимчасової ТСК з перевірки роботи УЗ Федір Христенко наголосив на тому, що «вже сьогодні у нас є підстави вважати, що менеджмент "Укрзалізниці" непрофесійно керує компанією. Про це ми чуємо як від профспілок, так і голови Наглядової ради Шевки Аджунери. Ми запитали Наглядову раду: чому люди знаходяться не на своїх місцях, чому нічого хорошого на підприємстві не відбувається, не росте економіка, не ростуть зарплати. Чому нам скаржаться на те, що прибутковий вантажний напрямок практично помножено на нуль, а керує ним людина, яка була оголошена в розшук за розкрадання на залізниці Грузії. Всі ці питання зараз активно вивчаються членами ТСК», - розповів Христенко.

Вочевидь, всі ці події тісно пов’язані, але не варто думати, що депутат Христенко просто так «переймається» проблемами УЗ. Адже саме вантажний напрямок найбільше цікавить обранця з Бахмута, який, за повідомленнями ЗМІ, неодноразово домовлявся з представниками ДНР про торгівлю вугіллям.


Парадоксально, але початкова мета створення тимчасової ТСК була абсолютно іншою: комісія створювалась з метою перевірки дій керівництва Укрзалізниці та самої Наглядової ради з 2017 по 2020 роки, які за попередніми оцінками завдали збитків стратегічній галузі держави на суму більш 12 млрд гривень.


Водночас саме під тиском Ф.Христенка, ТСК разом з головою комісію Ю.Гришиною (яка взагалі-то опікується питаннями освіти, і не дуже знається не те що на проблемах УЗ, а взагалі на транспортній галузі як такій) вирішило раптом все переграти і перевірити дії нинішнього глави УЗ Володимира Жмака. Справа в тому, що на пресконференції 10 березня сам В.Жмак так пояснив цю ініціативу ТСК: "Наведення [в УЗ] ладу не всім до вподоби. Основна причина, що ми більше використовуємо своїх вагонів, які раніше стояли під парканом". Цим незадоволені власники приватних вагонів, які втрачають заробіток, серед яких – і ставленики Ахметова.


Своєю чергою саме з Метінвестом та СКМ Ахметова тісно пов’язана діяльність Федора Христенка, який не зважаючи на свій молодий політичний вік вже засвітився в стількох корупційних скандалах, що їх вистачає не тільки на розслідування з боку НАЗК, але й достатньо для пильної уваги правоохоронців з точки зору таких чутливих моментів як державна зрада та участь у фінансуванні тероризму.


Тим не менш, жодних незручностей в цьому аспекті для народного депутата від ОПЗЖ поки не спостерігається.


Так, є декілька публікацій про те, що Національне агентство із запобігання корупції збирається перевірити, чому народний депутат від ОПЗЖ Федір Христенко не вказав у своїй декларації витрати на організацію дорогої вечірки в Москві (витрачено більше 1 млн доларів на святкування дня народження дружини, якій підспівували Кіркоров, Басков та Лепс). Але минуло вже півроку – і жодної інформації на сайті НАЗК немає.


Натомість сам Ф.Христенко швидко відмітився тим, що став одним з 47 депутатів, які стали авторами конституційного подання у “справі про незаконне збагачення”. Крім того, існує думка, що Федір Христенко тісно пов'язаний з такими кримінальними особистостями, як Олександр Батурин, який є наближеним Юрія Іванющенка (Єнакіївського). А святкування дня народження дружини в Москві, відбулось не в останню чергу задля того, щоб провести ряд зустрічей з представниками ДНР для укладення або підтвердження контрактів поставок вугілля.


Тісні зв’язки з країною-агресором взагалі мали б давно стати предметом розслідування ДБР. Бо як повідомляли інші ЗМІ в своїх журналістських розслідуваннях, «саме торгівля вугіллям з непідконтрольними територіями є основним видом бізнесу і заробітку Федора Христенко. Другим за прибутковістю бізнесом є його активна торгівля з російськими державними структурами, які знаходяться під санкціями за пособництво тероризму і посягання на територіальну цілісність України».


Про безліч фіктивних фірм і відмивання корупційних доходів, виведення коштів в РФ донецького депутата Федора Христенко також писалось неодноразово.


Зокрема, як зазначає Антикор, у 2014 році Федір Христенко, як і багато жителів Донецької області, ховаючись від війни, переїхав жити до Києва. Тут він почав свій «самостійний бізнес» з продажу вугілля. Як вже зазначалося, суть його була в продажу неякісної сировини величезним гравцям ринку - Арселор, Групі Приват. Але така діяльність не могла довго тривати. Через свої дії, компанії Христенко і він особисто потрапили в чорний список великих корпорацій, проти них були відкриті кримінальні провадження. Саме для того, щоб «загальмувати» розслідування справ проти себе, Христенко з подачі «стародонецьких» обрав найлегший шлях - стати народним депутатом. І як ми бачимо, це дало результат. Всі судові рішення проти його компаній були прийняті до середини 2019 року. У липні Христенко стає нардепом, і після цього про кримінальні справи нічого не чути. Наче їх і не було.


Саме завдяки «донецькому» лобі, компанія Христенко «Heating Systems OU» протягом 4 років активно поставляло в Україну антрацитове вугілля російського виробника «Сибірський антрацит» на АрселорМіттал Кривий Ріг, заробляючи в середньому 25 доларів США на тонні. Компанія ця зареєстрована на підставних осіб, проте керує всім особисто Христенко.Один із прикладів, як Федір Христенко заводить гроші на цю компанію теж описано в публікації Антикор: Loan agreement №0503 / АС / 2018/2 від 05.03.2018 р, компанія ANARO COMMERCIAL S.R.O. Чехія видала кредит на суму 4 мільйонів доларів США компанії Heating Systems OU.


ANARO COMMERCIAL S.R.O. є прокладкою для прокачування грошей, а її директор - громадянин України Андрій Тупиков. Якщо вірити офіційному веб-сайту компанії, вони займаються розвитком бізнесу з розповсюдження медіа-контенту, включаючи придбання телевізійних форматів і ліцензій на телевізійні фільми і серіали. Тобто, ні про які фінансові послуги мова не йде. Відповідно, кредитування підприємства Христенко Heating Systems OU від чеської фірми було фіктивним, і має бути предметом розслідування як українських, так і чеських правоохоронних органів.


Підтвердженням фіктивності підприємства також є його контрагенти. За останній період в ANARO COMMERCIAL S.R.O. працювали тільки з однією компанією - ТОВ «Промеко Майнінг», яка зареєстрована в Запоріжжі, і займається, відповідно до своїх КВЕД будівельними роботами. «Промеко Майнінг» в свою чергу також має ознаки фіктивності, оскільки її статутний капітал становить всього 1500 гривень. Згідно з відкритими даними, вони поставляли для ANARO COMMERCIAL циклофільтр (величезна установка для очищення газоповітряних потоків від золи і пилу, яка використовується на будівельних підприємствах). Відповідно, така покупка для медіа-підприємства виглядає дуже дивно.


Також є інформація про те, що підручні Христенка вже зареєстрував нову компанію в Швейцарії - Evenor Energy SA (CHE-239.590.105). Через свою нову структуру друзі Христенка зараз активно лобіюють ресурс «Сибантрациту» на компанію Метінвест.


Очевидно, що для такого «брудного» (у прямому та переносному сенсах) бізнесу Христенку, а точніше його лобістам, потрібний прямий вплив на Укрзалізницю. І кращого інструменту як ТСК не існує, тим більше що в комісії сам Христенко виконує роль такого собі «сірого кардиналу», в особливо чутливих моментах підставляючи під удар голову комісії - Юлію Гришину.


Тим не менш у громадськості виникає резонне питання до Зеленського та спецслужб: чи дійсно факт участі даної особи в роботі ТСК настільки обґрунтований, що для питання перевірки стратегічного підприємства України, залучена людина, яка зацікавлена ​​в прямій торгівлі вугіллям з непідконтрольними територіями для власної вигоди, пов'язана з криміналітетом та фінансово підтримує країну-агресора?


Оксана Соболева

63 перегляди0 коментарів
Пост: Blog2_Post
bottom of page